Mis on kõõm?
Faktid kõõma kohta(1)
-
Kõõm on sagedasti esinev ja püsiv peanahahaigus. Igal teisel inimesel on elus probleeme kõõmaga ja sellele lisanduvad sageli muud sümptomid, nagu peanaha sügelus, kipitus ja punetus.
-
Kõõm tekib meestel sagedamini kui naistel. Üks põhjus võib peituda selles, et meeste organism toodab hormoonidest tingituna rohkem rasu. See muudab kõõma kleepuvamaks, mis soodustab seene Malassezia furfur liigset kasvu.
-
Kõõma kõige sagedasem põhjustaja on pärmseen. Malassezia furfur’it esineb peanaha mikroflooras täiesti looduslikult kontsentratsioonis kuni 46% – seda on igal inimesel.
-
Seene liigne vohamine tekitab kõõma ning peanaha sügelust ja punetust – raskematel juhtudel võib tekkida seborroiline dermatiit.
-
Kosmeetilised kõõmavastased šampoonid võimaldavad võidelda vaid sümptomite vastu ja aitavad seetõttu vaid pealiskaudselt, sest kõõma tekitava seene kasvu need ei pärsi.
Kõõma peamised põhjused(2)
Nahk toodab pidevalt uusi naharakke ja vanad eralduvad, et me püsiks tervena. Kõõm tekib siis, kui selline naha uuendamise protsess muutub kiiremaks. Kõõmase ja sügeleva peanaha põhjuseks võivad olla:
Kuiv nahk
Kõõm tekib sagedamini külma ilmaga, sest see kuivatab peanahka.
Malassezia furfur
Kõõm on meditsiiniline probleem – mikroorganism nimetusega Malassezia furfur. Tegemist on seenega, mida esineb naha pinnal täiesti looduslikult, kuid tekitab probleeme siis, kui see liigselt kasvama hakkab.
Välised mõjud
Nahka võivad ärritada mitmesugused välised mõjud, näiteks keskkonnasaaste või vähene õhuniiskus.
Dermatiit
Haigused või ühekülgne toitumine (ja näiteks sellest tingitud tsingipuudus) võivad põhjustada mikroorganismide paljunemist.
Sisemised tegurid
Sisemised tegurid, näiteks hormonaalsed muutused või stress võivad samuti kõõma teket mõjutada.
Juuksehooldusvahendid
Kõõma võib tekitada ka juuksehooldusvahendite liigne kasutamine või pidev peakatete kandmine.
Peanaha eest hoolitsemine
-
Kandke otsese päikese käes peakatet, et kaitsta peanahka UV-kiirte eest.
-
Vältige juuste sagedast keemilist töötlemist, näiteks värvimist, või pidevat juuksehooldusseadmete kasutamist.
-
Vältige liiga kuuma veega juuste pesemist. Peske neid mõõdukalt sooja veega.
-
Harjake juukseid regulaarselt, et eemaldada surnud naharakke.
Muid kõõmavastaseid šampoone ei ole enam vaja
Nizoral® (ketokonasool) šampoon eemaldab kõõma põhjused, mitte ainult sümptomid. See sisaldab ketokonasooli, efektiivset ja maailmas kõige sagedamini kasutatavat toimeainet kõõma raviks. Kosmeetikatooted mõjutavad peamiselt kõõma sümptomeid, ent Nizoral® (ketokonasool) šampoon on loodud kõõma meditsiinilise põhjuse kõrvaldamiseks. Tulemused on näha juba kahe nädalaga. Sügeluse ja kõõma vastane toime on tõestatud kliiniliste uuringutega.
Nizoral® (ketokonasool) šampoon võitleb kõõma põhjustega
See toimib efektiivselt kõõma põhjustava kõõmaseene vastu ja tulemused on näha juba kahe nädala jooksul.
Kirjandus:
(1)Borda LJ and Wikramanayake TC. Seborrheic Dermatitis and Dandruff: A Comprehensive Review. J Clin Investig Dermatol 2015. December; 3(2).
(2)Schwartz JR, Messenger AG, Tosti A, Todd G, Hordinsky M, et al. A comprehensive pathophysiology of dandruff and seborrheic dermatitis - towards a more precise definition of scalp health. Acta Derm Venereol. 2013;93:131–137